KRAV OG TEMA
ANIMATIONSFILM (4. – 5. klasse)
Årets temaer
H.C. Andersens univers
- Dig selv i et H.C. Andersen eventyr, f.eks. den grimme ælling, fyrtøjet eller den standhaftige tinsoldat
- Brug en figur fra et H.C. Andersen eventyr, i din egen historie
- Lav en western, sci-fi eller spøgelsesfilm, hvor du selv er med og brug en slutning fra et HCA eventyr, f.eks. “de levede lykkeligt til deres dages ende”
Krav til film
- Filmens længde: 1-3 min. alt inkl. (færdigklippet og uden fraklip)
- Film må ikke handle om mobning eller selvmord.
- Musik: Det er valgfrit om I lægger musik i jeres film, men hvis I vil have musik med, skal den vælges fra et link her på EDIT24s side: https://edit24.dk/lav-en-vinderfilm/efter/lyd-efter/
- Musiknummeret skal beskrives til sidst i filmen med flg.: Titel + evt. navn på person eller gruppe + hjemmesiden den er fundet på. Fx sådan: Musik: ‘Fun House’ / www.youtube.com/audiolibrary/music
- I er også meget velkommen til selv at lave musik til filmen. Det må ikke være et kopieret nummer, men et I selv komponerer
- Valgfrit om filmen er i 2D (‘flade figurer’ – fx klippet ud af karton), 3D (rummelige figurer fx frugt) eller Pixelation (kroppen bruges til at ‘flytte rundt med’)
- Valgfrit om filmen er i 2D (‘flade figurer’ – fx klippet ud af karton), 3D (rummelige figurer fx frugt) eller Pixelation (kroppen bruges til at ‘flytte rundt med’)
- Skift mellem nærbilleder og totaler
- Mindst en lydeffekt
- Mindst et sceneskift